Język: pl  en  de  ru

TPV czy EPDM?

W porównaniu z EPDM, kolorowy granulat TPV nie kruszy się się z biegiem czasu i nie traci koloru. Powierzchnie z granulatu TPV nie twardnieją z biegiem czasu.

W laboratorium Rosehill Polymers w 2008 roku przeprowadzono testy na zmianę właściwości granulatu TPV i EPDM pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Czas badania odpowiadał 4 latom w umiarkowanie słonecznym klimacie oraz 2 latom w klimacie podobnym do śródziemnomorskiego.

Granulat TPV i EPDM zmieszano z klejem Flexilon 1102 (wolnowiążący) i Flexilon 1118 (średnio wiążący).  Przez 4 miesiące (2880 godziny) próbki były wystawione na działanie promieni ultrafioletowych.

W rezultacie badań

bezpieczna nawierzchnia koloryPróbki granulatu EPDM (pochodzenie chińskie i malezyjskie) znacznie wyblakły, a powierzchnia stała się bardzo twarda. Pogorszenie jakości było znaczące.

Kolor i właściwości próbek z TPV nie uległy zmianie.

ponadto:

Granulacja. Próbka TPV z biegiem czasu traci średnio 11% mniej materiału niż próbka EPDM w analogicznym czasie.

Wytrzymałość. Granulat TPV wykazuje większą wytrzymałość na rozciąganie: 3,0mpa przeci 2,5mpa w przypadku EPDM.

Granulat TPV po poddaniu go naciskowi wraca do pierwotnej formy szybciej niż EPDM.

Stabilność koloru TPV. Unikalna technologia produkcji granulatu TPV pozwala na otrzymywanie produktu, charakteryzującego się jednakowym odcieniem koloru i właściwościami niezależnie od partii towaru. W przypadku EPDM ten sam kolor granulatu z różnych partii może mieć różne odcienie i jakość.

Nie wchodzi w reakcję z polipropylenem i polietylenem wchodzącym w skład sztucznej trawy, przez co trawa nie blaknie. Wykorzystując granulatu SBR bądź EPDM kolor trawy zmienia się w blado-zielony a miejscami żółknie.

TPV nie ma zapylenia.

Nie kruszy się z biegiem czasu.

TPV jest produkowany z najwyższej jakości dziewiczych polimerów. Niektóre komponenty wykorzystywane do produkcji EPDM nie tworzą silnych wiązań chemicznych. W Chinach i Malezji przy produkcji EPDM dodawane są tłuszcze celem optymalizacji procesu mieszania masy produkcyjnej. Skład procentowy tłuszczów jest zmienny. Tłuszcze mają wpływ na wiązania molekularne.

Do produkcji TPV są wykorzystywane najlepsze z dostępnych na rynku pigmenty, dlatego też w porównaniu z EPDM, jasne kolory dłużej zachowują swoją świeżość. TPV z biegiem czasu nie ulega poważnemu uszkodzeniu. EPDM w miarę upływu czasu może twardnieć.

 
Copyright © 2011 Ringpol Waldemar Kubiak - Bezpieczne Place zabaw - Radosna Szkoła
grafika: wiktorkolodziej.pl    realizacja strony www - wajcowicz.pl