Język: pl  en  de  ru

Opis systemu modularnego

Place zabaw Ringpol, schemat systemu modularnego

Urządzenia zabawowe są elementami małej architektury, dlatego rozpoczynając prace nad zagospodarowaniem miejsca przeznaczonego na plac zabaw projektanci często korzystają z tego co zaoferowała natura: ukształtowanie terenu, roślinność, otoczenie miejsca zabaw. Urządzenia producenta powinny być nie tylko funkcjonalne ale też wtapiać się w krajobraz i wykorzystywać jego walory. Przy korzystaniu z gotowych zestawów zabawowych często jest to nie możliwe, tymbardziej, że w trakcie projektowania, na aktualnych podkładach mapowych,wychodzą na jaw dodatkowe utrudnienia w postaci instalacji ukrytych pod powierzchnią gruntu.

Jednocześnie, wymaga się aby miejsca zabaw dzieci były bezpieczne, co jest zapewniane przez zgodność produktów z normą PNEN1176:2009.

Elementy placu zabaw, które spełniałyby oczekiwania projektantów, były chętnie wybierane przez klientów i jednocześnie były zgodne z wymogami bezpieczeństwa powinny dawać wiele możliwości konfigurowania. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie skończonego zbioru urządzeń i napisanie jasnych reguł określających sposób łączenia ich w zestawy. Spis urządzeń i instrukcji składania zestawu, tak by był on bezpieczny w myśl określonych reguł tworzy „system” (plac zabaw).

Ogólne zasady doboru i montażu modułów firmy Ringpol

Główne zalecenia zawarte w poniższym tekście wynikają z normy europejskiej PN-EN 1176.
 
 1. Określić wiek dzieci dla których tworzymy plac zabaw. Nauczaniem wczesnoszkolnym objęte są dzieci w wieku 5 do 9 lat, jednak jeśli założymy, że z placu korzystać będą także dzieci pod opieką rodziców, to należy odpowiednio zwiększyć przedział wiekowy, a co za tym idzie skrajne wysokości urządzeń zabawowych oraz stopień trudności dostępu do urządzeń.
 2. Określić funkcje zabawowe, które miałby realizować zestaw.
 3. Dobrać odpowiednie moduły pamiętając, że:
  a)wieża nie może być połączona bezpośrednio z drugą (zachodzenie daszków) oraz z podestem wyższym od wieży (zachęcałoby to do wdrapywania na daszek),
  b)w przypadku łączenia bezpośredniego wież i podestów o różnicy w wysokościach wynoszącymi 60 lub max 90 cm, przestrzeń między podestami  zabudowujemy drążkami ułatwiającymi komunikację i chroniącymi przed ześlizgnięciem, a nad podestem wyższym drążek zabezpieczający przed upadkiem i/lub skokiem na niższy poziom,
  c)elementy łączeniowe poziome stosujemy pomiędzy podestami o jednakowych wysokościach,
  d)skośne stosujemy pomiędzy podestami o różnicy wysokości równej wysokości skosu,
  e)rampy, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie i ślizgi montujemy do wież/podestów takiej samej wysokości tylko z poziomu gruntu np. rampę 120 montujemy do gruntu, a górną część montujemy do wieży lub podestu również o wysokości 120 cm,
  f)staramy się unikać zachodzenia na siebie przestrzeni i powierzchni  zderzenia pomiędzy modułami z ruchem wymuszonym, a strefą zderzenia w części komunikacyjnej połączonego urządzenia.
  g)do skrajnych elementów budowanego zestawu możemy dodać urządzenia gimnastyczne, tak by się nawzajem podpierały- jest to najtańsza i ciekawa propozycja sprawnościowa dla małych „tygrysków”- możemy je także połączyć w niezależne zestawy sprawnościowe np. na planie czworo- lub sześcioboku.
 4. Bezwzględnie dążymy do tego by dziecko „małe” do 36 miesiąca życia, nie napotkało pułapek w czasie zabawy. Jeżeli w komponowanym zestawie znajdzie się choć jedno wejście „łatwo dostępne”, projektant ma obowiązek przeprowadzić analizę ewentualnych tras ruchu i stanu zabezpieczeń bocznych według wymagań dotyczących upadku.
 5. Moduły o wysokości powyżej 60 cm wyposażamy w dodatkowe barierki, drążki, pochwyty i osłony bądź balkony z grupy elementy dodatkowe.
 6. Plac zabaw możemy uzupełnić modułami i urządzeniami niezależnymi (huśtawki, bujaki, karuzele, linaria…) dbając by ich strefy bezpieczeństwa nie zachodziły na przestrzeń wolną zestawu modularnego.
 7. Główne trakty komunikacyjne placu zabaw nie mogą przecinać powierzchni wolnej instalowanych urządzeń.
 8. Nie zapominajmy o elementach dodatkowych takich jak ławki, kosze i niezastąpiona w upalne dni zieleń, która uchroni przed nadmiernym rozgrzewaniem metalowe elementy placu, w szczególności zjeżdżalni.Copyright © 2011 Ringpol Waldemar Kubiak - Bezpieczne Place zabaw - Radosna Szkoła
grafika: wiktorkolodziej.pl    realizacja strony www - wajcowicz.pl